TELIA VIDEO PLATFORMAS ĒRTĀ UN PLAŠĀ FUNKCIONALITĀTE VEIKSMĪGI NODROŠINĀJA LATVIJĀ IECIENĪTĀ SARUNU FESTIVĀLA “LAMPA” PIEEJAMĪBU VISĀ PASAULĒ

15 OKT, 2020

Covid-19 pandēmijas ietekme un ierobežojumi joprojām ir aktuāli un to rezultātā liels skaits pasākumu tiek atcelti vai meklētas iespējamās alternatīvas tā norises nodrošināšanai. Arī Latvijā tik populārais Sarunu festivāls LAMPA, kurš 2019. gadā klātienē Cēsu pils parkā pulcēja vairāk kā 20 000 apmeklētāju pie vairāk nekā 37 diskusiju skatuvēm/teltīm, šajā, tā norises sestajā gadā, bija spiests pārdomāt formātu.

Tā kā festivāls ir liela mēroga iniciatīva, atvērta platforma, kuras saturu veido vairāk nekā 300 organizācijas un aktīvi indivīdi, kopīgiem spēkiem radot vietu, kur brīvā, nepiespiestā gaisotnē apmainīties ar viedokļiem un diskutēt par sabiedrībā aktuālām tēmām, tā organizatoriem bija jādomā kā veidot tā formātu, lai festivāls nezaudētu patieso mērķi – iespēju paust un apmainīties viedokļiem – un nodrošināt attālinātu pieejamību diskusijām festivāla auditorijai reāllaikā. “Sarunu festivālam LAMPA ir liels prieks, ka šogad par mūsu festivāla sadarbības partneri un līdzradītāju ir kļuvusi Telia. Laikā, kad pasākumu norise ir būtiski mainījusies un iespēja pasākumam pievienoties arī attālināti ir kļuvusi par neatņemamu to sastāvdaļu, Telia iesaiste festivālam bija būtisks atbalsts šajā pārmaiņu laikā,” teic sarunu festivāla LAMPA producente Lelde Prūse.

IZAICINĀJUMS

Pasākuma lielākie izaicinājumi bija nodrošināt vairāk nekā 285 festivāla satura veidotājiem iespēju attālināti tiešraidē pārraidīt savu saturu no jebkuras vietas pasaulē, savukārt, festivāla auditorijai – skatītājiem – nodrošināt šī satura pieejamību visā pasaulē ne tikai tiešraidē, bet arī ierakstu arhīvā pēc tiešraides beigām. Jāmin, ka paša festivāla satura veidotāji bija gan organizācijas ar profesionālām filmēšanas komandām un tiešraižu straumēšanas pieredzi, gan indivīdi, kuriem ir tikai pamatzināšanas tehnoloģiju lietošanā. Jāuzsver, ka liela daļa festivāla pasākumu norisinājās vienlaicīgi.

RISINĀJUMS

Pasākuma programmu veidoja vairāk nekā 242 pasākumi, kuri paralēli viens otram norisinājās kopumā 4 dienas ļoti dažādās vietās, sākot no profesionāli aprīkotām studijām ar ātrgaitas interneta pieslēgumu un beidzot ar piknika apstākļiem un portatīvo datoru, kas savienots tiešsaistē caur mobilā tālruņa pieslēgumu. Telia komanda nodrošināja vairāk nekā 39 pasākumu tiešraides, kā arī šo tiešraižu ierakstu funkciju un satura piegādi galalietotājiem visā pasaulē.

Lai arī tika nodrošināta straumju saņemšana no ļoti dažādām iekārtām – no profesionālām iekārtām līdz parastiem datoriem un telefoniem –  visu Telia pārraidīto pasākumu tehniskajam risinājumam bija vienoti principi.

Festivāla satura veidotājam bija nepieciešama iekārta, kurai ir pieslēgta kamera, un kura spēj pārraidīt no tās tiešsaistes straumi RTMP vai SRT protokolā. Šāda iekārta var būt gan portatīvais dators ar iebūvētu kameru un mobilo interneta pieslēgumu, gan profesionāls studijas līmeņa iekārtu komplekss, kas sastāv no vairākām kamerām ar profesionāliem operatoriem, mikrofoniem, video un audio miksēšanas pulti un profesionālas signāla pārraides iekārtas. Katram dalībniekam tika piešķirti straumes publicēšanas rekvizīti, kuri norādīja uz straumes saņemšanas punktu Telia Video Cloud infrastruktūrā. Telia Video Cloud platforma tālāk jau reāllaikā veica transkodēšanas procesu jeb saņemtā signāla pārveidi uz vairāku veidu kvalitātēm un pielāgoja to straumēšanai tiešsaistē formātos, kurus atbalsta datoru un telefonu pārlūkprogrammās darbināmi atskaņotāji. Straumes tika izplatītas reāllaikā visā pasaulē, izmantojot Satura Piegādes Tīkla risinājumu (Content Delivery Network). Papildus visas pārraides tika ierakstītas platformas arhīvā, no kura festivāla organizatori tās varēja lejupielādēt tālākai izmantošanai.

REZULTĀTS

Visi festivāla satura veidotāji, arī tie, kuriem iepriekšējas pieredzes šādu platformu lietošanā nebija, spēja patstāvīgi pievienoties Telia Video Cloud un pārraidīt skatītājiem savas tiešraides. Visas tiešraides tika veiksmīgi nodrošinātas un pasākumus varēja vērot visā pasaulē uz jebkuras ierīces. Pēc festivāla norises laika platformā ir pieejami pasākuma ieraksti, kurus, izmantojot platformas iegultā koda (embed code) fukcionalitāti ar jau ieintegrētu atspēlēšanas funkciju (player), iespējams ievietot jebkurā izvēlētajā platformā atsevišķi vai veidot veselu pasākuma ierakstu arhīvu.

“Ņemot vērā ļoti dažādo rīkotāju sagatavotības līmeni, nodrošinot tiešraides, bieži – pat pirmo reizi pašu spēkiem īstenojot tiešraidi, līdz festivāla norisei tika veikts sagatavošanās darbs kopā ar Telia tehnisko personālu. Kopā ar Telia pārstāvjiem pašiem apgūstot Telia Video Cloud infrastruktūru, festivāla organizatori pēc tam apmācīja arī pasākumu rīkotājus. Kā starpposms starp Telia pārstāvjiem un rīkotājiem darbojās festivāla tehniskais izpildproducents, asistējot un palīdzot visdažādāko situāciju risināšanā. Jāteic, ka ļoti novērtējām Telia tehnisko cilvēku atsaucību un palīdzību, pielāgojoties ne būt ne vieglajai festivāla norises shēmai, kā arī sniedzot padomus un risinot netipiskas situācijas,” uzsver Lelde Prūse.

Vairāk par Telia Video platformu var uzzināt šeit: Risinājumi medijiem un satura īpašniekiem

Foto Copyright: Sarunu festivāls LAMPA