TELIA IZVEIDO ATTĀLINĀTO MĀCĪBU PLATFORMU UN IZGLĪTOJOŠU TV KANĀLU

06 APR, 2020

Valstis visā pasaulē ir ieviesušas ārkārtējus un stingrus, bet nepieciešamus pasākumus, lai risinātu SARS-CoV-2 vīrusa, kas negaidīti ir pārsteidzis sabiedrību, izraisītās problēmas. Viena no šo pasākumu visvairāk skartajām nozarēm ir izglītība, jo tika slēgtas skolas un radās daudz neskaidrību par izglītības turpināšanu attālināti.

IZAICINĀJUMS

Latvijā skolas tika slēgtas 13. martā, pirms paredzētajām nedēļu ilgajām pavasara brīvdienām. Par izglītības jautājumiem atbildīgajām institūcijām un nozares pārstāvjiem bija viena nedēļa laika, lai pēc iespējas rūpīgāk izplānotu attālināto mācību procesu. Kopumā valdīja uzskats, ka jau pieejamos digitālos rīkus (piemēram, videokonferences, tērzēšanas grupas u c.) varētu izmantot kopā ar jauniem rīkiem, kurus ieviestu pēc vajadzības. Šādai sadrumstalotai pieejai ar vairāku atsevišķu tehnoloģiju izmantošanu ir nepieciešama aktīva vecāku iesaistīšanās, kas bieži novērš viņu uzmanību no pašu pienākumiem. Tāpēc laikā, kamēr skolas ir slēgtas, uzdevums bija rast veidu, kā nodrošināt saskaņotu un profesionāli organizētu izglītības procesu bez intensīvas vecāku iesaistīšanas.

Tīri tehniskā ziņā uzdevums bija piedāvāt attālināto mācību rīkus, kas ir pieejami visiem skolēniem un ir kvalitatīvi. Lai gan Latvija var lepoties ar pasaules līmeņa interneta infrastruktūru, bija jāmazina šāda veida valsts mēroga izglītības projekta radītā papildu slodze.

RISINĀJUMS

12.martā Telia Latvija un Veset, uzņēmums, kura specializācija ir mākoņrisinājumu izstrāde lineārās televīzijas kanāliem, vērsās pie Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas ar ideju izveidot un pārraidīt jaunus, īpaši paredzētus izglītojošās televīzijas kanālus bezmaksas apraidē, papildinot tos ar OTT (over-the-top) tīmekļa portālu.

Šie kanāli tiktu organizēti kā mācību nodarbības dažādām vecuma grupām/klasēm saskaņā ar Latvijas izglītības programmu. Sākotnējās bažas par augstajām izmaksām un ilgo īstenošanas laiku, kas parasti ir raksturīgi tradicionālajām pārraides sistēmām, tika kliedētas, kad Telia un Veset demonstrēja, kā ar mākoņrisinājumu palīdzību šo kanālu pārraidi var uzsākt dažās dienās.  Ministrijas pārstāvji atzinīgi novērtēja ideju un pauda atbalstu projektam. 27. martā projektam tika dota zaļā gaisma un sākās ieviešanas fāze.

IEVIEŠANAS FĀZE

Sadarbība tika paplašināta, papildus Telia Latvija, Veset un ministrijai iesaistot divus vietējos televīzijas kanālus, – vienu no Latvijas lielākajiem sporta kanāliem Sportacentrs.com un reģionālo TV kanālu Re:TV. Šie abi kanāli ir pieejami bezmaksas ciparu virszemes televīzijas apraidē (DVB-T) un to retranslācija ir obligāta visiem interneta pakalpojumu sniedzējiem, līdz ar to nodrošinot maksimālu auditoriju. Abi kanāli piekrita piešķirt daļu sava raidlaika jauno izglītojošo TV kanālu retranslācijai. Sadarbībā ar organizācijām “Vecāki par labāku izglītību” un “Iespējamā misija”, kā arī Valsts izglītības satura centru ministrija atlasīja pasniedzējus mācību stundu filmēšanai un izstrādāja sīku satura plānu katrai dienai un katrai klasei.

Veset nodrošināja savas revolucionārās raidīšanas tehnoloģijas, Telia Latvija – mākoņpakalpojumu, tīkla un satura piegādes tīkla jaudu, Sportacentrs.com un Re:TV – daļu sava raidlaika un filmēšanas brigādes nodarbību video filmēšanai. Valdība ātri rīkojās, lai apstiprinātu nelielu budžetu, no kura segt satura izveides, kanālu raidlaika un satura piegādes tehnoloģiju izmaksas.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem un vienlaikus tehnoloģiskā risinājuma priekšrocība bija tradicionālā bezmaksas lineārā kanāla apraides un video pēc pieprasījuma (video on demand) OTT apvienošana.

REZULTĀTS

6.aprīlī, tikai trīs nedēļas pēc Telia Latvija un Veset sākotnējā ierosinājuma Izglītības un zinātnes ministrijai, ar lieliskiem panākumiem sāka raidīt divi jauni televīzijas kanāli. Papildus bezmaksas televīzijas tiešraidēm pirmajās divās dienās portāls www.tavaklase.lv ar iekļautām HD tiešraidēm un satura arhīvu piesaistīja vairāk nekā 100 000 unikālu apmeklētāju no vairāk nekā 50 valstīm, tas ir gandrīz 50% Latvijas skolēnu kopskaita. Liekot lietā savas producēšanas prasmes, Sportcentrs.com un Re:TV satura izveides komandas sagatavoja augstvērtīgus izglītojošos materiālus ļoti īsā termiņā, un mācību stundas tika atzinīgi novērtētas. Vēl svarīgāk ir tas, ka daudzi skolotāji Latvijā ir sākuši izmantot jauno platformu, lai atvieglotu attālināto mācību norisi.

Pašlaik ir paredzēts, ka divi kanāli ar nosaukumu “Tava klase” turpinās raidīt līdz 2020. gada 29. maijam – ierastā mācību gada beigām.

Uzņēmumi Telia Latvija un Veset ir pagodināti, ka Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija izvēlējās tos šī projekta īstenošanai. Īpaši ir jāizceļ izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas un Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāra Reiņa Znotiņa loma šī projekta sekmīgā īstenošanā.

Vairāk par mūsu risinājumiem medijiem: www.teliasolutions.com

Jums varētu interesēt

Medijiem un satura īpašniekiem