TELIA IEVIEŠ JAUNUMUS SAVĀ MĀKOŅPAKALPOJUMĀ

30 JŪN, 2020

Jaunā uzskaites kārtība Windows licencei Telia klientiem ļaus maksāt tikai par tās faktiski izmantoto laiku

“Sekojot tendencēm pasaulē un uzklausot klientu vajadzības, esam ieviesuši jaunu uzskaites kārtību Windows licencei. Tā ir pozitīva ziņa klientiem, jo jaunā kārtība ļaus maksāt tikai par tās faktiski izmantoto laiku. Cena pēc būtības netiek palielināta, bet tai ir par 720 reizēm samazināts uzskaites solis – ja iepriekš minimālais uzskaites solis bija viens kalendārais mēnesis, tad tagad tikai par katru stundu, kad attiecīgā instance ir ieslēgta. Piemēram, klientam vajag notestēt rezerves kopijas atjaunošanas scenāriju ar 4 vCPU Windows servera īslaicīgu izmantošanu uz 2 stundām – ja iepriekš viņam tika aprēķināta maksa par minimālo termiņu mēnesī 32.80 EUR, tad tagad par 2 stundām viņa izmaksas būs 0.09112 EUR (2h x stundas cena vienam vCPU x 4vCPU),” saka Zigmārs Brants. Akumulējot lielu klientu skaitu savā mākoņpakalpojumā, Telia Latvija kļūst tehniski iespējama taisnīgāka samaksas aprēķināšana klientiem par sniegto pakalpojumu, kas faktiski tiek patērēts nelielu laiku. Lai arī Telia Latvija norēķina solis pret Microsoft ir viens kalendārais mēnesis, tomēr uz pakalpojuma plaša lietojuma rēķina tā var amortizēt klientu īslaicīgā patēriņa izmaiņas.

Par datu glabāšanas tehniskajiem risinājumiem Telia Latvija sniegtajos mākoņpakalpojumos

Telia Latvija jau astoto gadu tirgū piedāvā dažādus mākoņskaitļošanas pakalpojumus, un to kodols ir IaaS, jeb virtuālā infrastruktūra kā pakalpojums mūsu klientiem. Pirms astoņiem gadiem, veidojot šī pakalpojuma arhitektūru, risinājuma arhitekti bija izvēles priekšā, pa kuru ceļu iet – vai nu iet ceļu, izmantojot hiperkonverģētās sistēmas, vai arī iet konverģētās infrastruktūras (klasiskā 3-tier datu centru arhitektūra, jeb Networking-Storage-Compute) ceļu. Paskatoties uz šo noieto ceļu un uz gados gūto pieredzi, varam atzīt, ka lēmums iet konverģētās infrastruktūras arhitektūru bija pareizs, jo tieši tā ir viena no mūsu īpašajām pazīmēm, pēc kurām mūsu klienti mūs pazīst – pēc spējas realizēt ārkārtīgi individuālus un klienta vajadzībām ļoti pielāgotus risinājumus. Ja vajag īpašu datu bāžu serveri ar 4 procesoriem 200 GB atmiņas un zibens-ātru virtuālo disku apakšsistēmu – lūdzu! Nepieciešama transkodēšana 4K video dzīvajai straumei, kas prasa instanci ar 10GB atmiņas, bet 60 vai pat 100 vCPU skaitļošanas resursu – tas ir iespējams. Virtuālajai instancei nepieciešams 10G publisks savienojums ar Interneta tīklu – dodiet mums pāris minūtes un mēs to Jums ierīkosim! Spēja nodrošināt unikālu elastību katram no 3 svarīgākajiem pamata pīlāriem (skaitļošanas resurss – tīkls – datu uzglabāšanas sistēmas) iet roku rokā ar mūsu veiksmi, piedāvājot šos pakalpojumus mūsu prasīgajiem klientiem. Atbildot uz saņemtajiem jautājumiem no mūsu klientiem, par vienu no šiem pīlāriem mūsu infrastruktūrā sniegsim sīkāku skaidrojumu, tādejādi mēģinot lauzt industrijas tendences noklusēt svarīgu informāciju ar bezkaislīgu pozīciju cenu lapā GB/mēnesī.

Datu uzglabāšanas sistēmas. Absolūti kritiska mākoņpakalpojumu infrastruktūras komponente, kurai uzticēts svarīgākais uzdevums – tai tiek uzticēts saglabāt, nekad nepazaudēt un ātri servēt datus virtuālajām instancēm, lietotnēm un citām informācijas sistēmām. Virtuālās infrastruktūras pakalpojuma primārās datu glabātuves vajadzībām mēs pārsvarā izmantojam tikai korporatīvā līmeņa NetApp datu uzglabāšanas tehnoloģiskos risinājumus (gan FAS, gan All-Flash sistēmas). Gadu gaitā tie ir pierādījuši sevi kā ārkārtīgi uzticamas infrastruktūras komponentes, un, izmantojot šīs iekārtas,  šo gadu gaitā nav bijis pilnīgi neviens klientu datu zudums. Jaunievedums mūsu infrastruktūrā ir vairākas IBM FlashSystem iekārtas, kuru disku piedāvājums tiks pozicionēts kā trūkstošais posms starp klasiskajiem diskiem un augstākā līmeņa All-Flash piedāvājumu. Mūsu cenrādī jau izsenis parādās dažādi disku glabāšanas piedāvājumi, kurus centīsimies sīkāk paskaidrot:

All-Flash, kas saukts arī par SSD piedāvājumu – veiktspējā un uzticamībā vispārākais piedāvājums, kas nodrošināts ar NetApp AllFlash iekārtām. Virtualizācijas līmenim eksponēti kā NAS sējumi, kas dod iespēju infrastruktūrā veidot disku masīvu momentuzņēmumu kopijas. Šīs kopijas, lai arī klientam nav tiešā veidā pieejamas un nav aprakstītas mūsu SLA, tomēr ik pa laikam tās spēlē izšķirošu lomu gadījumos, kad notikusi neparedzēta kļūme klientu virtuālajos serveros, un viņu rezerves kopijas nav izmantojamas. Ja mums ir tehnoloģiskas iespējas klientam palīdzēt, mēs to noteikti darīsim un sniegsim savu atbalstu, atjaunojot serverus no regulārajiem momentuzņēmumiem. Šajos disku piedāvājumos mēs parasti kopijas gatavojam ik stundas pēdējās 6 stundas, ar maksimālo uzglabāšanas laiku līdz 2 diennaktīm. No veiktspējas viedokļa šis piedāvājums ir rekomendēts biznesa kritisko sistēmu virtuālajiem serveriem, kas prasa 2000 un vairāk IO operācijas sekundē, pie kam garantējot operāciju aiztures nemainīgi zemas.

Jaunums! NL SSD – disku piedāvājums, kas balstīts uz IBM FlashSystem iekārtām. Eksponēts virtualizācijai kā FC (Fibre Channel) bloku masīvi, līdz ar to iegūstot īpaši bojājumpiecietīgu savienojumu, tomēr arī zināmus tehniskus ierobežojumus veidot momentuzņēmumu kopijas infrastruktūras līmenī. Šis disku piedāvājums ir īpaši piemērots virtuālajām instancēm, kurām ir jānodrošina krietni lielāka IO veiktspēja nekā klasiskajam NLSAS piedāvājumam, tomēr nav nepieciešamības izmantot augstākā līmeņa All-Flash piedāvājumu. Piemēram, šāds disku piedāvājums varētu būt ļoti atbilstošs terminālserveriem vai web-frontend serveriem, kur galvenais uzdevums ir servēt datus ļoti ātri. Vēl viena īpaša piezīme par šo disku piedāvājumu – ir iespējams veidot scenārijus, kad dati tiek replicēti (sinhroni vai asinhroni) starp datu centriem. Šo scenāriju īstenošana gan nav iespējama pašapkalpošanās režīmā, tāpēc nepieciešamības gadījumā vērsieties pie mums pēc sīkākiem tehniskiem paskaidrojumiem.

NL SAS – mūsu populārākais datu glabāšanas piedāvājums, jo aptuveni 60% no visas mums uzticētās klientu informācijas glabājas tieši šeit. Kā fiziskie datu nesēji ir NL SAS diski NetApp FAS sistēmās, kas loģiski apvienoti nelielās RAID grupās ar NetApp® RAID-DP® aizsardzību (RAID-6 atvasinājums). Lai nodrošinātu konstanti zemu aiztures līmeni, pilnīgi visi disku agregāti tiek paātrināti vai nu ar FlashPool, vai arī FlashCache tehnoloģijām. Šis paātrinājums ļauj dinamiski veidot karsto datu vietu, no kurienes bez vēršanās pie rotējošā diska dati tiktu zibenīgi servēti virtualizācijas līmenim. Lielākoties tas attiecas uz lasīšanas operācijām, jo rakstīšanas operācijas notiek kontrolieru atmiņā un uz diskiem tās tiek novadītas tad, kad tie nav tik ļoti noslogoti ar lasīšanas operācijām. Līdzīgi kā All-Flash piedāvājumam, NL SAS disku piedāvājumam tiek veidotas regulāras momentuzņēmumu kopijas, kuru uzglabāšanas laiks ir pat līdz 2-3 nedēļām.

SATA – disku piedāvājums, kas domāts rezerves kopiju, datu arhīvu vai kādu citu datu uzglabāšanai. Tehniski tas ir izpildīts ar dažādiem tehniskajiem risinājumiem – vai nu tie ir vidējas klases disku masīvi(piemēram, Synology), vai arī programmatūras definētas virtuālas krātuves. Lai arī no veiktspējas parametriem tie daudz neatpaliek no NL SAS disku piedāvājuma, tomēr šī disku piedāvājuma izmantošanas mērķis nav primārā datu glabātuve virtuālajiem serveriem.

Objektu glabātuve (savietojama ar S3 API) – viens no straujāk augošajiem servisiem mūsu sniegto pakalpojumu klāstā. Pilnībā savietojams ar Amazon S3 API, kas jau kļuvis par industrijas de-facto standartu. Tehniski šis risinājums realizēts uz speciāliem serveriem ar daudziem diskiem, kur nepieciešamo pārvaldību un bojājumpiecietību nodrošina programmatūras definēta krātuve. Savietojamība ar Amazon S3 nozīmē arī to, ka ļoti bieži integrācija ar jau esošajiem lietojumiem ir ļoti vienkārša, jo nepieciešamas konfigurācijas izmaiņas tikai savienojuma URL adresē, piekļuves atslēgā un ar esošajiem skriptiem vai integrācijām var strādāt ar datiem gan Amazon S3 pakalpojumā, gan Telia Latvija pakalpojumā. Uzglabāšanas cenas ir līdzīgas, tomēr atšķirība ir faktorā, ka Telia Latvija neaprēķina maksu par pārraidīto datu apjomu.

“Pie mūsu All-Flash, NL SSD, NL SAS un SATA piedāvājumiem vēlos piebilst to, ka tiek atbalstīta virtuālo instanču veidošana ar datu diskiem dažādos Latvijas datu centros, neatkarīgi, kurā no datu centriem darbojas pati skaitļošana,” teic Zigmārs Brants.

Sīkāka informācija par disku piedāvājumu pieejamību, ierobežojumiem, cenām un veiktspējas gradācijām ir atrodama šeit: Virtuālo disku piedāvājums