PATEICOTIES TELIA VIDEO PLATFORMAS RISINĀJUMAM, JAUNAIS RĪGAS TEĀTRIS VEIKSMĪGI MONETIZĒ MĀKSLAS FILMU “AĢENTŪRA” JAU VAIRĀK NEKĀ 60 PASAULES VALSTĪS

05 MAR, 2021

Jaunajam Rīgas teātrim (JRT), kurš līdz ar pandēmijas uzliesmojuma brīdi bija viens no populārākajiem un apmeklētākajiem teātriem Latvijā un kura izrāžu kvalitāte atzinīgi novērtēta arī starptautiskā mērogā, 2020.gada pavasarī pandēmijas ierobežojumu ietekmē bija jāpārtrauc sava darbība.

IZAICINĀJUMS

Ņemot vērā apstākļus, JRT radās ideja par maksas daudzsēriju mākslas filmas izveidi, kuru veidotu visi tā teātra aktieri un kura ļautu radošajām personībām nodrošināt iespēju sevi realizēt pandēmijas laikā. Viens no šīs idejas izaicinājumiem bija saistīts ar tehnoloģiskajiem risinājumiem, lai nodrošinātu skatītājiem iespējami vienkāršā un kvalitatīvā veidā tiešsaistē iegādāties un noskatīties filmu. Bija svarīgi garantēt kvalitatīvu skatīšanās pieredzi jebkuram skatītāju skaitam visā pasaulē, vienlaicīgi nodrošinot JRT vajadzības šo projektu padarīt par veiksmes stāstu gan saglabājot un palielinot skatītāju lojalitāti, gan gūstot finansiālus panākumus. Jau sākotnēji JRT nolēma, ka filma tiks demonstrēta tiešsaistē īpaši izveidotā tīmekļa vietnē. Tika noteikta augsta kvalitātes latiņa attiecībā uz radītās mākslas filmas pieejamību iespējami plašākam skatītāju lokam. Bija jānodrošina iespēja skatītājiem iegādāties filmu tīmekļa vietnē, kā arī ļoti būtiski bija garantēt satura un autortiesību aizsardzību, lai nebūtu iespējams to ļaunprātīgi pavairot un izplatīt.

RISINĀJUMS

JRT sadarbība ar Telia Latvija izveidojās 2020. gada vasaras sākumā, kad Telia, uzklausot JRT mākslas filmas projekta ideju, kā pamatu piedāvāja izmantot Telia Video Cloud platformu, kas ir video apstrādei un straumēšanai paredzēts mākoņrisinājums. Telia Video Cloud nodrošina video satura īpašniekiem ērtu video uzglabāšanu, pārvaldību, apstrādi, straumēšanu, aizsardzību un citas multivides piegādes funkcijas, kuras pielāgojamas gan satura nodrošinātāja prasībām, gan auditorijas vajadzībām. Daudzsēriju mākslas filmai tika izstrādāta īpaša interneta vietne, kurā skatītājiem ir ērti iepazīties ar filmu, tās veidotājiem un aktieriem, tāpat arī iegādāties pašu filmu un noskatīties to sev ērtā laikā un vietā video straumēšanai piemērotā, tīmeklim pieslēgtā ierīcē.

Video satura sagatavošana

Paralēli vietnes izstrādes procesam, filmas video saturs tika sagatavots straumēšanai, izmantojot Telia Video Cloud platformu – veikta satura augšupielāde (Ingest), transkodēšana (Transcoding) un pielāgošana straumēšanai saderīgā formātā, pielietojot DRM risinājumu satura aizsardzībai. Straumēšanai tiek izmantoti protokoli Apple HLS un MPEG-DASH, lai nodrošinātu iespējami lielāku savietojamo ierīču klāstu, kas seriāla video ļautu atskaņot lielākajā daļā modernajos telefonos, planšetēs, datoros, viedtelevizoros un citās viedierīcēs.

Tāpat Telia Video Cloud standarta funkcionalitāte nodrošina ērtu valodas skaņas vai subtitru celiņa izvēli, ļaujot skatītājiem baudīt video izvēlētajā valodā. Pielietojot šo funkcionalitāti, no marta JRT filma ir pieejama arī skatītājiem, kuri nepārzina latviešu valodu. Filmai ir pievienoti audio celiņš krievu valodā un subtitri angļu valodā.

Video satura izplatīšana

Lai JRT filma skatītājiem būtu pieejama jebkurā diennakts laikā visā pasaulē, arī tad, kad to vienlaicīgi vēlas noskatīties liels skatītāju skaits, tiek izmantota CDN (Content Delivery Network) jeb satura piegādes tīkla tehnoloģija. Papildus tiek nodrošināta arī adaptīvās straumēšanas funkcija, kura, reāllaikā nosakot skatītāja ierīces interneta pieslēguma ātrumu un ierīces kapacitāti, automātiski pielāgo straumes kvalitāti, lai nodrošinātu pēc iespējas ātrāku video ielādes laiku un līdz minimumam samazinātu buferēšanos jeb video aizkaves, tādējādi nodrošinot skatītājiem vislabāko video skatīšanās pieredzi uz dažādām ierīcēm un interneta pieslēgumiem.

Video satura aizsardzība

Lai augstā līmenī aizsargātu filmas autortiesības digitālajā vidē, tiek izmantota īpaša funkcija – Telia Video platformā integrētā DRM (Digital rights management) tehnoloģija, kura novērš video satura neatļautu izplatīšanu un būtiski ierobežo veidus, kā patērētāji var nesankcionēti kopēt iegādāto saturu. Tās darbības princips nodrošina video satura saglabāšanu un pārsūtīšanu šifrētā veidā, lai to būtu iespējams atskaņot tikai pilnvarotiem lietotājiem un ierīcēm, JRT gadījumā – filmas pircējiem. DRM izmantošana uzliek striktas tehnoloģiskas prasības iekārtai, uz kuras notiek video satura atskaņošana. Tādēļ Telia regulāri veic skatītāju pieredzes monitoringu, lai identificētu iekārtas, kurās DRM pielietošanas dēļ skatītāju pieredze nav veiksmīga un veic pielāgojumus, lai to uzlabotu.

REZULTĀTS

Šobrīd pēc JRT aplēsēm daudzsēriju mākslas filmai “Aģentūra” ir jau 20 tūkstoši skatītāju no vairāk nekā 60 pasaules valstīm, kas lieliski norāda ne tikai uz spēju radīt kvalitatīvu un saistošu saturu, bet arī uz spēju šādu saturu veiksmīgi monetizēt globālā līmenī, izmantojot tehnoloģisko risinājumu iespējas.

JRT komentārs: JRT mērķis bija arī pandēmijas laikā, kad teātris ir slēgts skatītājiem, radīt iespēju “satikties”. Ideju par daudzsēriju mākslas filmu “Aģentūra” radīja teātra mākslinieciskais vadītājs un filmas režisors Alvis Hermanis. Iesaistoties visam teātra kolektīvam, tika radīta 10 sēriju un 10 stundu gara daudzsēriju mākslas filma. Lai nodrošinātu filmas skatīšanās iespēju, meklējām uzticamu un profesionālu partneri. Aptaujājot vairākus tirgus “spēlētājus” un meklējot atsauksmes, nonācām pie Telia Latvija. Ar sadarbību un rezultātu esam ļoti apmierināti. Jau pirmajās filmas skatīšanās dienās skatītāju interese bija milzīga, bijām gandarīti un pateicīgi Telia Latvija komandai, kas bija gatava darboties 24/7, lai sniegtu tehnisko atbalstu gan mums, gan skatītājiem. Šāds filmas izplatīšanas modelis Latvijā līdz šim nebija izmantots, un sākotnēji saskārāmies ar dažādām tehniskām kļūmēm, kas tika operatīvi un profesionāli atrisinātas. Esam pateicīgi skatītājiem par uzticību un gandarīti par līdz šim sasniegtajiem rezultātiem!