LAI NODROŠINĀTU IESPĒJAMI LIELĀKU BALSOTĀJU SKAITU, TELIA UZTUR KONKURSA SUPERNOVA VIETNI

06 FEB, 2019

Supernova ir Latvijas dziesmu konkurss, kurā uzvarētājs iegūst iespēju pārstāvēt Latviju Eirovīzijā. Konkurss ar pašreizējo nosaukumu Supernova ir kopš 2015. gada, kurā uzvarētāju nosaka vairākās kārtās katra gada februārī. Supernova tiek raidīta tiešajā ēterā Latvijas Televīzijā un uzvarētāju nosaka pēc vairākiem kritērijiem, no kuriem viens ir balsojums internetā.

Pirms Supernovas bija konkursi ar citiem nosaukumiem, kuros arī bija pieejama balsošana internetā. Šo konkursu laikā organizatori izmantoja savus serverus, lai nodrošinātu balsošanu konkursa vietnē. Bet, palielinoties balsotāju skaitam, serveri bieži vien tika pārslogoti un pārstāja darboties. Tā rezultātā organizatori saņēma sūdzības, un potenciāliem balsotājiem nebija iespējas balsot.

Šīs problēmas risinājumam bija divas alternatīvas. Viena iespēja bija iegādāties jaudīgākus serverus. Tomēr šādam risinājumam ir divi būtiski trūkumi. Tik liela jauda ir reti nepieciešama, kas nozīmē, ka pārsvarā šie serveri tiktu ļoti nepilnīgi izmantoti. Tāpat arī jebkuras konfigurācijas serveriem ir ierobežota jauda, kura varētu izrādīties nepietiekama pie zināmas noslodzes. Alternatīva jaudīgāku serveru iegādei bija izmantot virtuāli neierobežotu mākoņrisinājumu.

2014. gada beigās Latvijas Televīzija lūdza uzņēmumu Telia nodrošināt tehnoloģijas, kas uzturētu tīmekļa vietni supernova.lsm.lv un tiktu galā ar jebkuru balsotāju skaitu, izmantojot mākoņa serveru mērogojamību.

Telia nolēma izmantot virtuālā mākoņa serverus, lai izvietotu skaitļošanas resursus, kombinācijā ar Telia CDN pakalpojumu, lai apstrādātu maksimālo pieprasījumu daudzumu un papildus aizsargātu serverus. Šādi risinājumi ir ļoti izdevīgi, jo CDN mazina slodzi visam statiskajam saturam, uzlabo vietnes reakcijas laiku un nodrošina pozitīvu apmeklētāju pieredzi, kā arī efektīvi aizsargā vietni no iespējamiem DDoS un citiem uzbrukumiem. Telia virtuālie mākoņa serveri ir dinamiski mērogojami, ja dinamiskā satura pieprasījumi (piem., datubāzei) pārsniedz sākotnēji plānoto apjomu.

Visas desmit minūšu garās balsošanas sesijas bija veiksmīgas, nodrošinot balsošanas iespēju daudziem tūkstošiem apmeklētāju. Serveri tika monitorēti un, ja nepieciešams, bijām gatavi palielināt to resursus. CDN lieliski paveica savu darbu un sniedza mums un organizatoriem pārliecību, ka šāds risinājums ir rentabls un tehnoloģiski efektīvs veids, kā veiksmīgi uzturēt liela mēroga tīmekļa vietni un garantēt tās darbību pie liela apmeklētāju skaita. Šis risinājums ir ne tikai efektīvs statiskajam vietnes saturam, bet arī optimizē dinamisko saturu, nodrošinot tā labāku piegādi.

Mēs uzturam Supernovas pasākuma tīmekļa vietni kopš 2015. gada. “Telia uztur Supernovas konkursa balsošanas sistēmu jau piekto gadu pēc kārtas. Līdz šim nav bijušas problēmas ar sistēmas darbību un noturību. Visiem balsot gribētājiem ir iespēja nobalsot par sev tīkamo dziesmu,” stāsta Ilana Einmane, Latvijas Televīzijas Informācijas tehnoloģiju daļas vadītāja. Uzņēmums Telia ir guvis lielu pieredzi no šī un līdzīgiem klientu projektiem.