DIENAS BIZNESS: JAUNS TELEVĪZIJAS KANĀLS TRIJĀS NEDĒĻĀS

28 APR, 2020

Lai veicinātu attālināto mācību pieejamību, sadarbojoties Izglītības un zinātnes ministrijai un uzņēmumiem Telia Latvija un Veset, kā arī televīzijas kanāliem Sportacentrs.com un Re:TV, ir izveidoti izglītojoši televīzijas kanāli Tava klase un digitālā platforma satura pārraidei tiešsaistē un arhivēšanai.

“Man ir lepnums, ka Latvija ir spējusi sevi parādīt krietni labākā gaismā nekā kaimiņvalstis un citas Eiropas un pasaules valstis. Ikdienā varbūt esam nedaudz kūtri un piesardzīgi, bet, kad ir krīze, mēs kā nācija saņemamies un izdarām lietas labāk nekā tuvākie kaimiņi. Par to man milzīgs prieks,” saka Mārtiņš Paurs, informācijas tehnoloģiju kompānijas Telia Latvija komercdirektors.

Iestājoties ārkārtas situācijai un saprotot izaicinājumus, ar ko viņš pats kā vecāks tūdaļ saskarsies, kā arī redzot biznesa iespēju, Telia Latvija Izglītības un zinātnes ministrijai ierosināja šādu ideju. Viņš gan piebilst, ka pagaidām uzņēmums projektā iegulda vairāk, nekā nopelna, taču šis ir labs piemērs, par ko nākotnē stāstīt starptautiskajos tirgos, un šis darbs noteikti atmaksāsies ar uzviju. “Pirmoreiz ar ideju dalījāmies Dienas Biznesā, kā arī 13. martā izglītības un zinātnes ministres preses konferences laikā, pēc kuras vēl krietnu laiku pavadījām, uzklausot arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvju ierosinājumus. Turpmāko nedēļu ar Veset atbalstu tikāmies, sarakstījāmies un sazvanījāmies ar Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvjiem, un, jo vairāk par to domājām, jo pārliecinātāki paši bijām, ka projekts patiešām var izdoties. No visiem bija pozitīvas atsauksmes, un ministrija turpināja attīstīt šo ieceri, paplašinot partnerību un piesaistot Sportacentrs.com un Latvijas reģionu televīziju Re:TV.

Šis ir labs brīdis – Sportacentrs.com profesionālie filmētāji ir mazāk noslogoti, jo šobrīd sportā nav, ko filmēt, un šāds projekts ir lielisks veids, kā strādāt arī krīzes laikā,” stāsta M. Paurs. Viņš piebilst, ka ir ļoti pozitīvi pārsteigts, ka konkrētu, pat tehnisku uzdevumu došanā bez citiem speciālistiem iesaistās ministre un ministrijas augstākās amatpersonas personīgi.

Interese ne tikai no Latvijas

Projekta sākotnējā ideja pat paredzēja 12 televīzijas kanālus – katrai klasei savu. Taču objektīvu apsvērumu dēļ projektu samazināja uz diviem kanāliem. Lai sasniegtu visas mājsaimniecības un visus bērnus, kam nav viedierīču vai interneta, šiem kanāliem jābūt virszemes bezmaksas apraidē, bet tajā frekvenču ierobežojumu dēļ bija palikusi vieta tikai vienam kanālam.

“Sportacentrs.com un Re:TV bija gatavi atvēlēt daļu sava raidlaika, lai pārraidītu šo saturu savu kanālu ietvaros. Mēs ar Veset, Latvijas kompāniju, kas ar savu izstrādāto programmatūru sniedz televīzijas kanālu izspēles pakalpojumus vairāk nekā simt televīzijas kanāliem visā pasaulē, nodrošinām nepieciešamos skaitļošanas un datu glabāšanas resursus Telia mākoņskaitļošanas platformā, televīzijas signāla formēšanu no safilmētajiem materiāliem, signāla transportēšanu uz Sportacentrs.com un Re:TV, kā arī apraidi interneta vidē. Paralēli ļoti īsā laikā radījām interneta portālu tavaklase.lv. Izaicinājums saistībā ar to bija tāds, ka bija jārada portāls, kam vēl nebija definētas funkcionālās prasības, paredzams nezināmi liels apmeklētāju skaits, turklāt šajā portālā nav tikai tekstuāla informācija vai vieglas bildītes, bet augstas kvalitātes video un tiešraides arhīvi.

Šajā projektā patiešām varēja izpausties visu jomu speciālisti – programmētāji, dizaineri, IT administratori, mūsu kolēģi vecāki jeb faktiskie lietotāji. Kopā ar Veset jau ilgus gadus darbojoties mediju tehnoloģiju jomā, mēs labi zinājām, kas jādara un kādas tehnoloģijas jāiesaista, un radījām šo portālu,” teic M. Paurs.

Tā darbības pirmajā dienā 6. aprīlī šo vietni atvēra 75 tūkstoši unikālo apmeklētāju. Tas ir neparasti liels skaits un krietni lielāks, nekā gaidīts. Viņš ir dzirdējis, ka, piemēram, programmēšanas pamatus ir skatījušies ne tikai skolēni, arī kopdziedāšana ar Renāru Kauperu piesaistīja plašāku auditoriju.

Par Tava klase televīzijas kanālu popularitāti tradicionālajā – televīzijas formātā – vēl esot pāragri spriest, taču arī tur provizoriskie dati izskatoties iepriecinoši. Portāls paredzēts skolēniem no 1. līdz 6. klasei, kā arī 9. un 12. klašu skolēniem, kas veido aptuveni pusi no 216 tūkstošiem Latvijas skolēnu. Pēc vairāk nekā nedēļu ilgas portāla darbības M. Paurs uzsver, ka vietni apmeklē cilvēki no vairāk nekā 50 valstīm visā pasaulē, kas nozīmē, ka interese par mācību saturu latviešu valodā ir arī ģimenēm ar bērniem, kas dažādu iemeslu dēļ ir ārzemēs un nevēlas zaudēt saikni ar izglītību, valodu un saturu latviešu valodā.

Skatītāju vidū ir cilvēki no Lielbritānijas, ASV, Igaunijas, Vācijas, Beļģijas, Zviedrijas, Krievijas, Īrijas, Somijas, kā arī no Bolīvijas, Gvatemalas, Peru un Jaunzēlandes.

Netipiski ātri

“Šis piemērs labi parāda to, kā mūsdienās kombinējas lineārā televīzija un saturs pēc pieprasījuma. Mēs translējam uzreiz visos kanālos – virszemē, kabeļtelevīzijās, straumēšanas platformās, tavaklase.lv, arhīvā. Faktiski pietrūkst tikai aplikācijas.

Tehniski mēs tam visam vairāk vai mazāk bijām gatavi, bet tas, ka šis viss no projektu vadības, finansēšanas, lēmumu pieņemšanas un satura ražošanas viedokļa tika sasniegts trijās nedēļās, ir lieliski. Visi sanāca kopā krīzē un to izdarīja. Tavaklase.lv diezgan labi izreklamēja ne vien Latvijas mediji, bet arī cilvēki sociālajos tīklos, jo apmeklētāji ir no daudzām valstīm,” saka Gatis Gailis, televīzijas tehnoloģiju kompānijas Veset vadītājs.

Parasti kanāla izstrāde aizņem mēnesi vai divus, bet šobrīd Veset ir arī tādi klienti, kam ar Covid-19 saistīti kanāli top pāris dienās, bet tad tur parasti raida saturu, ko viegli saražot, piemēram, tiešraides no kultūras pasākumiem. Tavas klases gadījumā viss saturs tiek veidots speciāli tai. “Industrijas cilvēki zina, ka radīt jaunu televīzijas kanālu ir ātri un viegli – atliek safilmēt saturu un sastādīt satura plānu, jo televīzijas kanālu izspēles tehnoloģijas mūsdienās ir pieejamas mākonī, bet plašākai sabiedrībai ir pieņēmums, ka jaunu televīzijas kanālu radīšana prasa lielas investīcijas un mēnešiem ilgu plānošanu,” saka M. Paurs. Viņš piebilst, ka viens no izaicinājumiem ir satura loģistika. Ja materiāls jāraida 9.20 no rīta, tad nereti pie Telia Latvija speciālistiem tas nonāk iepriekšējā vakarā 11.00. “Tas, protams, rada nelielu uztraukumu, vai paspēsim ielikt, taču nebaidāmies arī kļūdīties – nekļūdās tikai tas, kas neko nedara,” uzsver M. Paurs.

Tavas klases satura veidošanā iesaistīti vairāk nekā 70 skolotāji no visas Latvijas, kam palīdzīgu roku projekta ietvaros ir snieguši arī populāri cilvēki, dziedātāji un mākslinieki. Izglītības un zinātnes ministrijā uzsver, ka Tava klase sniedz skolotājiem papildu iespējas dažādot mācību procesu, bet tas, kā un cik daudz šī satura iekļaut mācību programmā, ir skolas un skolotāju kompetence.

Ne tikai krīzes laikam

“Ir valstis, kas domā par televīzijas kanāliem un kas jau tos ir realizējušas, piemēram, Somija un Čehija. Taču tas noteikti nav šādā mērogā kā mums, kad ir radīti divi pilnīgi jauni televīzijas kanāli. Tur jau esošā valsts televīzijas kanālā atvēl nelielu daļu raidlaika mācību saturam, atņemot to kam citam,” saka M. Paurs. Viņš uzskata, ka šie televīzijas kanāli var turpināt dzīvot arī pēckrīzes laikā un būt par atbalstu skolēniem, ja viņiem nepieciešams mācīties mājās vai ārzemēs. “Pasūtītājs šim projektam ir Izglītības un zinātnes ministrija, un viņiem jāpieņem lēmums par šī kanāla nākotni. Es kā vecāks noteikti priecātos, ja šāda platforma ar video saturu būtu pieejama arī nākotnē kā pilnvērtīgs palīglīdzeklis mācībās – gluži tāpat kā uzdevumi.lv, soma.lv vai virtualaskola.lv, jo ir situācijas, kad bērns ir spiests mācīties mājās. Arī skolotājs var saslimt, un gadās, ka stundas izkrīt. Manā skatījumā, šim projektam ir iespēja dzīvot arī nākotnē, tas ir pasūtītāja finansējuma jautājums,” spriež M. Paurs.

Šī projekta īstenošanai valdība piešķīrusi 365 tūkstošus eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. No tā Telia Latvija un Veset ir saņēmuši 26 tūkstošus eiro, savukārt Sportacentrs.com – 83 tūkstošus eiro, bet Re:TV – 256 tūkstošus eiro, kur ietverts arī skolotāju atalgojums.

G. Gailis norāda, ka šis risinājums ir mērogojams un, lai gan tagad ir divi kanāli, uzņēmumi var piedāvāt arī sešus un divpadsmit.

Klients – šajā gadījumā valsts – maksā tikai par to, kas tiek lietots, jo pamatā tiek izmantotas mākoņtehnoloģijas. “No tehnoloģijām nav jābaidās, tās ir jāizmanto, jo tās nav ne sarežģītas, ne arī dārgas,” saka G. Gailis. Savukārt M. Paurs uzsver, ka interneta un straumēšanas jaudas Latvijā ir pietiekamas.

Pašvadīta mācīšanās

“Jau kādu laiku runā par pašvadītu mācību procesu. Jo vairāk būs šādu viegli tveramu, skatāmu, profesionāli sagatavotu un pieejamu rīku un informācijas avotu, jo vieglāk bērnam būs organizēt sev mācību procesu. Video formāts ir viens no labākajiem veidiem, kā pasniegt informācija. Neviena grāmata neļaus tik labi saprast sarežģītu vielu kā 20 minūšu skolotāja stāstījums ar uzskates materiāliem ekrānā,” teic M. Paurs.

Viņš norāda, ka Latvijā veiksmīgi darbojas vairākas tālmācības skolas, no kurām lielākā ir Rīgas 1. Tālmācības vidusskola, kas atbilstoši standartam īsteno izglītības programmas. “Jau vairākus gadus veiksmīgi nodrošinām mācību procesu video formātā, un šis risinājums ir pilnvērtīga alternatīva klātienes mācībām cilvēkiem, kas kādu iemeslu dēļ to nespēj darīt,” teic Gita Vāvere, Rīgas 1. Tālmācības vidusskolas direktore.

Jums varētu interesēt

Medijiem un satura īpašniekiem