Raksts

NEIEGULDOT EFEKTIVITĀTĒ, RISKĒJAM PALIKT PAR SOCIĀLO PAKALPOJUMU SNIEGŠANAS UN DABAS RESURSU EKSPORTĒTĀJVALSTI

30 Nov 2016

Vilcinoties ar ieguldījumiem pašu efektivitātes attīstībā un inovācijās, Latvija riskē palikt par sociālo pakalpojumu sniegšanas un dabas resursu eksportētājvalsti, uzskata SIA “Telia Latvija” komercdirektors un BiSMART eksperts Mārtiņš Paurs.

Pēdējā BiSMART un “Kantar TNS” uzņēmēju aptaujas dati liecina, lai arī pēdējā gadā ir palielinājusies uzņēmēju izpratne par biznesa tehnoloģiju sniegtajiem ieguvumiem, tomēr investīcijas šajā jomā uzņēmumi palielināt neplāno.

“Salīdzinājumā ar 2015. gadu ir samazinājies to uzņēmumu skaits, kas nākamajos divos gados plāno palielināt ieguldījumu tehnoloģiju ieviešanā. Mazliet ir palielinājies to biznesu skaits, kas domā investīcijas saglabāt esošajā līmenī,” skaidroja biznesa tehnoloģiju platformas BiSMART vadītājs Juris Kabakovs.

Pēc Mārtiņa Paura sacītā, daudzi uzņēmumi Latvijā joprojām strādā pēc šīm “roku un papīra” metodēm, un to konkurētspēja, diemžēl, kļūst ierobežota. “Brīdis, kad mums ir aktīvi jāsāk izmantot tehnoloģijas visos savas dzīves aspektos, jāmācās tās pareizi lietot, galu galā – jārada jaunas -, pilnīgi noteikti ir pienācis, un mēs nedrīkstam to palaist garām,” uzsvēra Mārtiņš Paurs.

Aptaujas rezultāti liecina, ka aizvien vairāk augstākā līmeņa vadītāju novērtē iespēju fokusēties uz uzņēmuma pamatbiznesu un ikdienas darbiem. Ja pērn tas bija svarīgi 28% aptaujāto, tad šogad īpatsvars sasniedza jau 42%. Tikmēr katrs otrais respondents uzskata, ka biznesa tehnoloģijas sniedz piekļuvi jaunām zināšanām, tai skaitā kvalificētam un profesionālam darbaspēkam (pērn šādi domāja 44%). Vēl teju 46% atzīst, ka tehnoloģijas labāku saglabāšanu un aizsardzību dokumentiem un informācijai, kas nozīmīgi uzņēmuma darbībai, ka ir par 10% nekā 2015. gadā. Un galu galā aptuveni 34% uzskata, ka ar inovācijām tiek atslogoti uzņēmuma resursi (iepriekš 25%). Interesanti, ka piekļuvei jaunām tehnoloģijām un zināšanām (cilvēkresursiem) lielāku uzmanību pievērš relatīvi nelieli uzņēmumi, kuri nodarbina līdz 20 cilvēkiem. Savukārt uzņēmumu, kuros strādā vairāk nekā 50 cilvēku, vadītājiem būtiskāka šķiet fokusēšanās uz pamatbiznesu un kopējās efektivitātes uzlabošanu.

“Vienlaikus aptaujā mēs redzam arī citu satraucošu tendenci: palielinās to uzņēmēju skaits, kas modernās biznesa tehnoloģijas vismaz daļēji uzskata par sarežģītām un grūti ieviešamām. Ja pērn tā domāja 51%, tad šogad jau 59% aptaujāto,” skaidro Kabakovs.

Tādēļ BiSMART vadītājs uzskata, ka ir būtiski skaidrot plašākam lokam, ka ieguvumi, ieviešot tehnoloģijas, var būt daudzkārt lielāki, nekā vienreiz investētais laiks to realizācijā. “Informācijas pieejamība ir būtiska – tāpēc esam izveidojuši gan informatīvu platformu tiešsaistē bismart.lv, gan arī pastāvīgi organizējam dažādas jomas un tematikas pasākumus. Piemēram, nulle kā izskanējušo un vērienīgāko biznesa tehnoloģiju forumu – BiSMART forums 2016,” atgādināja Kabakovs.

Ceturtdien, 24.novembrī, norisinājās “BiSMART forums 2016”, kurā daudzpusīgi tika aplūkotas biznesa tehnoloģiju tēmas. Forumā uzstājās „IBM” Centrālās un Austrumeiropas reģiona mārketinga un komunikācijas direktore Keitija Aksama, “Genesys” digitālo kanālu stratēģiskais biznesa direktors Ričards Makkrossans, „Microsoft” izstrādes konsultants Dr. Antons Mislēvičs, „Cisco” tehnisko risinājumu speciālists Timo Jolkins, „Giraffe 360” dibinātājs Mikus Opelts un citi eksperti. Vēl forumā ceļu pie lasītājiem sāka otrais “BiSMART” bukazīns, kurā apskatītas šobrīd svarīgākās biznesa tehnoloģijas un to pielietojums. Mazumtirdzniecībā bukazīns ir pieejams jau no 25. novembrī. „Kantar TNS” pētījums veikts 2016. gada pavasarī, tajā piedalījās vairāk nekā 600 mazo, vidējo un lielo uzņēmumiem vadītāju. Pētījuma dati ir attiecināmi uz Latvijas komercuzņēmumiem.

Par BiSMART

BiSMART ir platforma, kur tiekas bizness, idejas un viedās tehnoloģijas. BiSMART apvieno progresīvākos, veiksmīgākos un atvērtākos uzņēmumus, kas ir saistīti ar biznesa tehnoloģiju pakalpojumiem un ir plaši pazīstami kā Latvijā, tā pasaulē. Vienkārši par sarežģīto! Vairāk par BiSMART aktivitātēm var uzzināt šeit: www.bismart.lv

SIA “Telia Latvija” ir BiSMART platformas izveides iniciators un lielākais atbalstītājs.