Raksts

MĀRTIŅŠ PAURS: “IT NOZARĒ KVALIFICĒTA DARBASPĒKA PIEEJAMĪBA LATVIJĀ IR ZEMA.”

24 Mai 2018

IT nozarē kvalificēta darbaspēka pieejamība Latvijā ir zema, un to apliecina arī aktuālākie DESI 2018 (Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss) dati. Piemēram, IKT speciālistu Latvijā ir tikai 2,2% nodarbināto (nemainīgs rādītājs jau vairākus gadus), pretstatā 3,7% Eiropas Savienībā. Tāpat, zinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātņu un matemātikas (STEM) jomā Latvijā ir tikai 12,7 absolventi uz 1000 cilvēkiem (20 – 29 g.v.), pretstatā Eiropas Savienības vidējam rādītājam 19,1. Šeit būtiski atpaliekam pat no kaimiņiem, piemēram, Lietuva gada laikā spējusi palielināt IT speciālistu attiecību no 2,1% līdz 2,5%, apsteidzot Latviju, arī STEM jomas absolventi tur ir teju pusotru reizi vairāk. Taču, objektīvi vērtējot, straujas izmaiņas tuvākajos gados nav paredzamas, jo izglītības un darbaspēka jomas plānošanai ir ļoti liela inerce. Pat pieņemot tūlītējus pareizus lēmumus, to pozitīvā ietekme būs vērojama pēc vairākiem gadiem, kas nozīmē, ka uzņēmumiem ir attiecīgi jāpielāgojas.

Taču tam ir duāla ietekme. No vienas puses, IT projektos, kuru veiksme un kvalitāte atkarīga tieši no piesaistīto speciālistu kvalifikācijas un daudzuma, piemēram, programmēšana vai IT sistēmu izstrāde, darbspēka trūkums, protams, rada negatīvu ietekmi un liek uzņēmumiem raudzīties pēc ārpakalpojumiem aiz Latvijas robežām. No otras puses, atsevišķās jomās, piemēram, mākoņpakalpojumu vai pat klientu apkalpošanas jomā, IT uzņēmumi pastiprināti izstrādā un pielieto dažādus automatizācijas risinājumus infrastruktūras mērogojamībai, makslīgajā intelektā balstītus risinājumus klientu apkalpošanai, u.tml. Šeit darbaspēku resursu trūkumus, iespējams, pat rada labu augsni dažādām inovācijām, kas nākotnē var nodrošināt augstāku Latvijas kompāniju konkurētspēju pasaulē, jo uzņēmēju būtība ir atrast risinājumu un pelnīt pat ar visierobežotākajiem resursiem.

Ļoti svarīgi ir nodrošināt pieeju zināšanām skolēniem un studentiem. Piemēram, Samsung Skola nākotnei veiktā jauniešu aptauja “Skolēna digitālais IQ” trīs svarīgākās jomas, kurās paši jaunieši atzīst, ka tiem trūkst zināšanu, ir – programmēšana, mākoņpakalpojumu lietošana un MS Excel lietošana. Nenodrošinot šīs ļoti praktiskās, taču vienlaikus ārkārtīgi svarīgās zināšanas jau skolā, nevaram sagaidīt visaptverošu risinājumu darbaspēka trūkumam IT jomā Latvijā.

 

Mārtiņš Paurs
Telia Latvija komercdirektors