Raksts

MĀRTIŅŠ PAURS: “JO SVARĪGĀKS PAR INTERNETA ĀTRUMU IR TĀ SATURS.”

09 Jūn 2017

Medijos ir parādījies interneta tehnoloģiju kompānijas “Akamai Technologies” (“Akamai”) pētījumssaskaņā ar kuru Latvijā ir tikai 17. ātrākais internets pasaulē, kopumā zaudējot 11 pozīcijas kopš 2016.gada sākuma.

Aktuālos pētījuma rezultātus komentē Mārtiņš Paurs, SIA “Telia Latvija” komercdirektors:

“No vietas puses operatoriem Latvijā tehniski nav nekādu šķēršļu nodrošināt ātru internetu. Problēma ir tā, ka mājsaimniecībām un uzņēmumiem visupirms pēc tā nav vajadzības, un tie bieži izvēlas lētākas, attiecīgi lēnākas alternatīvas. Ja būtu pieprasījums, būtu arī piedāvājums. No otras puses Akamai respektablais pētījums ir vērtējams kā trauksmes zvans, viennozīmīgi. Un nebūt ne pirmais. Piemēram, DESI (The Digital Economy and Society Index) rangā, kas kompleksi atspoguļo dažādu radītāju kopumu un parāda Eiropas Savienības valstu konkurētspēju digitālajā pasaulē, Latvijai ir atvēlēta tikai 20.vieta, citā Eiropas statistikas rādītājā, kas atspoguļo, cik daudz uzņēmumu izmanto mākoņpakalpojumus, Latvijai atvēlēta 24. vieta ar 8%.

Piedodiet, bet pat ES sastāvā neesošajai Turcijai mākoņpakalpojumu lietošanās rādītāji ir augstāki! Eiropas vidējais rādītājs ir 21%, atsevišķām Skandināvijas valstīm 58%. Rādītāju uzskaitījumu, kurā Latvija nevar lepoties ar vietām saraksta augšgalā, varētu vēl turpināt ilgi,” uzsver Mārtiņš Paurs.

“Iemesls, kādēļ interneta ātrums Latvijā krītas, nevarētu būt investīciju trūkums nozarē, jo jau veiktajām investīcijām noteikti nevajadzētu samazināt pieejamo interneta ātrumu (kabeļi lēnāki nepaliek, iedzīvotāju skaits mums arī būtiski nepalielinās), un lielākie operatori un valsts ar ES fondu atbalstu gadu no gada investē tīklu tālākā attīstībā. Iemesls varbūt ir pavisam triviāls – piemēram, mēs nemākam izmantot visas lieljaudas interneta pieslēgumu sniegtās iespējas, kā to parāda minētie rādītāji, attiecīgi, izvēlamies lētākos, un reizē – lēnākos, piedāvājumus no interneta pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, mobilo internetu. Neapšaubot mobilā interneta priekšrocības, ātrums, salīdzinot ar optiskā interneta pieslēguma nodrošināto, nav tā stiprā puse,” skaidro Mārtiņš Paurs.

“Domāju, ir pienācis laiks beigt tīksmināties ar īso spozmes mirkli, kad 1 Gbit/s interneta pieslēgums mājās vai birojā bija modes lieta un Latvija varēja lepoties ar vietu valstu ar ātrāko internetu saraksta augšgalā, un sākt intensīvi strādāt pie tā, lai internetam Latvijā ir saturs. Lai uzņēmumi aktīvāk veic tirdzniecību tiešsaistē, rastos arvien jauni e-pakalpojumi, tiktu radīts praktisks pielietojums lietu internet (IoT) sniegtajām iespējām, mazāk laika tērētu sastrēgumos, bet saziņai izmantotu videokonferences. Un tā tālāk, un tā joprojām. Tad arī lieljaudas interneta pieslēgumiem atkal rastos pieprasījumus,” tā Mārtiņš Paurs.