Raksts

DATU APJOMS AUG EKSPONENCIĀLI

24 Jūl 2017

Uz Dienas Biznesa jautājumu par datu centru izaugsmes potenciālu atbild SIA “Telia Latvija” komercdirektors Mārtiņš Paurs.

“Mūsdienās datu apjoms, kas tiek pārraidīts tiešsaistē un kas tiek uzglabāts, aug teju eksponenciāli. Pēc pēdējās informācijas, katru dienu pasaulē tiek radīti jauni dati 2,5 eksabaitu apmērā, kas ir tikpat cik 90 gadi augstas kvalitātes video vai 530 milj. dziesmu. Paredzams, ka līdz 2020. gadam pasaulē būs dati teju 50 zetabaitu (50 trilj. gigabaitu) apjomā.

Pašsaprotami, ka uzņēmumi – interneta operatori, datu centru pakalpojumu sniedzēji, satura turētāji – saskaras ar arvien lielāku izaicinājumu tos uzglabāt un apstrādāt pareizā un efektīvā veidā. Taču arī datu uzglabāšanas un datu pārraides tehnoloģiju izstrādātāji nesnauž, mūsdienās radītās tehnoloģijas spēj uzglabāt un pārraidīt simtiem, pat tūkstošiem reižu vairāk datu nekā tās, kas radītas dažus gadus atpakaļ, neaizņemot vairāk fiziskās vietas. Vienlaikus, tiek attīstītas dažādas datu kompresijas un deduplikācijas (ļauj izvairīties no vienādu datu vairākkārtējas uzglabāšanas) tehnoloģijas, palīdzot tos uzglabāt iespējami efektīvā, blīvākā veidā.

Katram uzņēmumam individuāli kļūst arvien grūtāk izsekot šai tehnoloģiju attīstībai, kā rezultātā popularitāti gūst t.s. mākoņpakalpojumu sniedzēji, kuru konkurētspējas pamatā ir rūpēties par efektīvāko risinājumu ieviešanai saviem klientiem. Līdz šim uzņēmumi datus uzkrāja, nešķirojot to nozīmi. Ilgstoši pastāvēja tendence, kad uzņēmumi uzglabāja visu, neko nedzēšot – ja nu kādreiz noder. Pēc dažādiem novērtējumiem, nevajadzīgie vai neleģitīmie dati sasniedz pat pusi no kopējā datu apjoma. Taču, stājoties spēkā dažādiem normatīviem regulējumiem, piemēram, Vispārīgajai datu aizsardzības regulai Eiropā 2018. gadā, uzņēmumi būs spiesti pārskatīt tos datus, kas ir to rīcībā, un dzēst tos, kas nav nepieciešami to mērķu un saistību izpildei. Tas uz brīdi varētu palēnināt kopējā apjoma pieauguma tempu.”